Koordinace pohybu plnicích a stáčecích linek

logo D-Ex info@dex.cz | +420 541 423 211
  • Potravinářství, nápoje

    Potravinářství se týká výroby, zpracování a prodeje potravin. Nápojový průmysl zahrnuje výrobu od zpracování po prodej nealkoholických i alkoholických nápojů. Tyto odvětví zahrnují různé kroky, jako je sklizeň surovin, zpracování, balení a distribuce výrobků.

    Koordinace pohybu plnicích a stáčecích linek

    Plnicí linka

    Automatické plnicí a stáčecí linky jsou nepostradatelnou součástí nápojového a potravinářského průmyslu, kde přesnost a spolehlivost hrají klíčovou roli. Tyto linky jsou navrženy pro plnění obalů, a enkodéry jsou zde důležitým prvkem, který umožňuje těmto strojům pracovat vysoce efektivně.

    Enkodéry umožňují řídit polohu a rychlost stáčecího ramene, což je zásadní pro dosažení konzistentního výsledku při plnění a zavírání obalů. Neméně potřebné je rovněž polohování produktů a rychlost posuvu, které musí být zcela synchronní a přesné, aby nedocházelo ke kolizím.

    Automatizace plnicích linek může být realizována s využitím absolutních enkodérů v celonerezovém provedení. Tato kombinace zajišťuje odolnost vůči kyselinám a zásadám, které jsou často používány v nápojovém a potravinářském průmyslu. Enkodéry mohou komunikovat protokoly SAE J1939, SSI, RS485, PROFIBUS, CANopen, CANopen Lift, PROFINET, EtherNet/IP, EtherCAT nebo Universal IE.

    Jak koordinovat pohyb plnicích linek?

    Měření kyslíku v obalech výrobků

    Bakterii, které jsou přítomné v přirozeném okolí člověka způsobují stejně jako kyslík ve vzduchu, že potravinářské zboží se po výrobě začne rozkládat (kazit se). Abychom prodloužili možnou dobu spotřeby, potraviny či jiné biologické látky zbavujeme přítomnosti bakterií (sterilizace, zamrazení, nakládání do lihu a pod), případně snižujeme množství kyslíku (balení v ochranné atmosféře, snížení kyslíku ve skladech, či snižování kyslíku v skleněných či plastových obalech.

    Firma Tec Sence vyvinula speciální tištěný terč, který je možno umístit dovnitř obalů, tak aby se jeho osvitem přes průhledný obal dalo zjistit přítomnost kyslíku v obalu, aniž by se tento obal musel poškodit. Touto technologií je možno prodloužit limitovanou spotřebu potravin umístěnou v těchto obalech, neboť zajištění těsnosti vždy není 100% a touto technologií je možno zajistit vyřazení těch potravin zabalených v obalech, které se z důvodu přítomnosti kyslíku již začaly kazit.

    Jak na měření kyslíku v obalech?

    Další odvětví


    Novinky