Výroba stlačeného vzduchu

logo D-Ex info@dex.cz | +420 541 423 211
 • Automobilový průmysl

  Ať už jste nadnárodní automobilový gigant, nebo začínající subdodavatel, máme pro Vás technologie pro řešení Vašich potřeb pro odvětví automotive. Od přesného měření pohybu linky, přes testy motorů, lakovací kabiny, až po skladovací prostory a hlídání kvality vzduchu (HVAC). S automobilovým průmyslem se stále více pojí i další odvětví jako jsou bateriový průmysl, palivové články, ale i například polovodičový průmysl.

  Výroba stlačeného vzduchu

  Stlačený vzduch je důležitou součástí mnoha průmyslových procesů. Ovlivňuje kvalitu procesu i konečného produktu. A co víc, stlačený vzduch často představuje největší spotřebu elektřiny v provozu. Vzhledem k tomu, že důležitost čistého, suchého stlačeného vzduchu – a náklady s ním spojené – je tak vysoká, stává se jeho pečlivé řízení a monitorování zásadním úkolem každého závodu. Jedním z nejdůležitějších parametrů spojených s kvalitou stlačeného vzduchu je rosný bod. Použitím stabilního měření rosného bodu se můžete vyhnout přesušení procesu a tím šetřit energii a chránit zařízení před korozí.

  Měření rosného bodu v kombinaci s měřením tlaku nabízí další jedinečné výhody. Když jsou data rosného bodu spojena se vstupem živého tlaku, převody na atmosférický tlak nebo ppm jsou dostupné online, takže informace nejsou nejednoznačné. Regulační požadavky na tlačný plyn lze tedy splnit snadno a rychle. Jako první na trhu uvedla Vaisala produkt speciálně navržený pro splnění této potřeby. Převodník rosného bodu a tlaku Vaisala DPT146 je zvláště vhodný pro náročné aplikace se stlačeným vzduchem.

  Čím měřit rosný bod?

  Měření rosného bodu v lakovnách

  Pro minimalizaci chyb a kazů se v moderních lakovnách používá regulace teploty a vlhkosti v prostředí lakoven ale i měření rosného bodu v barvě, tak aby rosný bod byl nižší než je teplota zařízení, na kterou se barva nanáší tak, aby nastříkáním barvy na chladný povrch nevznikalo srážení vody a tím místa, které by měly jiné odstíny barvy. firma Vaisala nabízí kromě senzorů teploty a vlhkosti pro regulaci prostředí též i převodníky, kterými je možno regulovat rosný bod barvy tak, aby problémy s kondenzací vody při nanášení barvy nevznikaly.

  Stlačený vzduch je důležitou součástí mnoha průmyslových procesů. Ovlivňuje kvalitu procesu i konečného produktu. A co víc, stlačený vzduch často představuje největší spotřebu elektřiny v závodě. Vzhledem k tomu, že důležitost čistého, suchého stlačeného vzduchu – a náklady s ním spojené – je tak vysoká, stává se jeho pečlivé řízení a monitorování zásadním úkolem každého závodu. Jedním z nejdůležitějších parametrů spojených s kvalitou stlačeného vzduchu je rosný bod. Použitím stabilního měření rosného bodu se můžete vyhnout přesušení procesu a tím šetřit energii a chránit zařízení před korozí.

  Jak měřit rosný bod v lakovnách ?

  Simulace namáhání automobilových brzd

  Zkušební stolice pro testování namáhaní brzd

  Automobilové brzdy jsou jedním z klíčových prvků vozidla, které zajišťují bezpečnost řidiče a ostatních účastníků silničního provozu. Je důležité, aby brzdy byly spolehlivé a zajišťovaly dostatečný brzdný výkon v různých situacích a podmínkách. Proto se při vývoji a testování nových typů brzd používají různé metody, které simulují namáhání brzd v různých podmínkách. Jednou z metod simulace namáhání brzd je tzv. dynamická simulace, kdy se používají speciální testovací zařízení, která umožňují simulovat jízdu vozidla v různých podmínkách.

  Součástí takového testovacího zařízení jsou i přesné snímače rychlosti a otáček. Toto měření může být realizováno pomocí absolutního enkodéru s vysokým přípustným střídavým zatížením hřídele a odolným vůči extrémním změnám teplot nebo vibracím. Přenos dat do systému lze zajistit mnoha komunikačními protokoly, instalaci naopak usnadní široká nabídka montážního příslušenství. Překážkou v použití nemusí být ani malý prostor, v nabídce jsou i vysoce kompaktní provedení s 36 mm pouzdrem a stupněm krytí až IP69K.

  Jak snímat otáčky a rychlost?

  Měření průtoku granulí pro lisování plastů

  Plastové granule

  V moderních automobilech se ve velké míře používají plasty, které jsou na rozdíl od kovů lehčí a levnější na výrobu. Základním polotovarem pro lisování plastů jsou většinou plastové granule. Pro zajištění kvality plastových výrobků je důležité měřit množství granulí v jednotlivých dávkách.

  Jedním z možných způsobů měření je i snímač MF3000, jehož princip měření je založen na Dopplerově efektu. Senzor generuje uvnitř potrubí mikrovlnné pole. Tyto mikrovlny se odrážejí od pohybujících se částeček. Změnou frekvence a amplitudy odražených vln vyhodnotí snímač aktuální průtok. Návazný převodník může převést hodnoty průtoku na analogový signál 4-20mA, pulzní signál nebo na komunikaci přes RS-485. Výhodou snímače MF3000 je jeho jednoduchá instalace a spolehlivé měření. Robustní konstrukce umožňuje bezpečný provoz i v náročném prostředí.

  Jak měřit průtok granulí?

  Další odvětví